Komentáre občanov k petícii

Komentáre občanov k petícii za zachovanie trhoviska na Žilinskej ulici v Bratislave:

„Veľmi ma teší, že sa niekto na takúto petíciu podujal. Milujem trhy a trhoviská, menej sa mi páčia tržnice, ale neznášam supermarkety. Zaniklo mini trhovisko na Poľnej pri Medickej záhrade, kde bola posledná staručká pani, čo predávala ruže, ktoré ešte prirodzene voňali. Kde mi to konšeli vynahradia? Tartanovou dráhou v Medickej? Keď zanikne trhovisko na Žilinskej, zanikne našej rodine viacmenej posledný zdroj čerstvej zeleniny a ovocia. 90% potravinového nákupu rodiny nakupujem tam. Budem sa toto miesto biť aj osobne, keď bude treba.”

„Som za zachovanie trhoviska na Žilinskej ulici ako jedného z doležitých prvkov bratislavského koloritu, ktorý je okamžite rozpoznateľný a každý návštevník mesta si ho všimne a zaujme ho!”

„Ešte stále je pár originálnych pestovateľov (spoznáte to podľa rúk a úsmevu), ktorí neúnavne predávajú naozaj svoje produkty, z ktorých sa tu v meste veľmi tešíme. Je to určite tvrdá práca, mnohí z nich si už tiež zvolili ľahšiu cestu z veľkoskladov, ale ešte stále sú tu tí praví, držíme im a aj nám palce !!!!!”

„Bol by hriech dopustiť, aby bolo zrušené toto skvelé miesto – jedno z mála, ktoré sa zachovali do dnešných dní. Už sme toho toľko stratili v tejto novej dobe. Apelujem na kompetentných, aby to nedopustili. Bola by to veľká škoda! Toto mesto potrebuje tento trh – a trh potrebuje Bratislavčanov. Vy, ktorí o tom chcete rozhodnúť, skúste sa raz v sobotné ráno vydať na toto čarovné miesto – myslím, že po tom, čo tu zažijete tú čarovné atmosféru – energia, ktorá napĺňa tento kúsok nášho mesta sa mieša s radosťou a pohodou. Energia, ktorú vložili ruky a um pestovateľov do zeleniny, ovocia a kvetou zapĺňa všetko naokolo. Keď sem človek príd, či už je to pestovateľ, alebo kupujúcie v sobotné ráno – alebo akékoľvek ráno cíti sa ako člen orchestra, ktorý hrá krásne dielo plné harmónie.”

„Záujem ľudí o thovisko Žilinská je viditeľný , stačí sa po ňom prejsť v čase, keď je sezóna – teda od jari do neskorej jesene. To, že chátra nie je vecou nezáujmu o produkty trhovníkov, ale zastaranosti priestoru v ktorom sa trh toľko desaťročí bez investícií prevádzkuje. Ďakujem organizátorom petície za ich neúnavnosť v boji o zachovanie miesta kde si ešte môžeme užiť ojedinelú atmosféru starého trhu.”

„Trhovisko treba zachovať a potom sa môže aj zlepšiť prostredie, ktoré dnes trpí dočasnosťou prenájmov, je to kus tradície tohto mesta a metského, urbánneho života, treba zachovať a rozvíjať osobitosti, ktoré si tak užívame v mestách od Užhorodu až po Provensalsko, si myslím.”

„Ako rodená bratislavčanka a bývalá obyvateľka obvodu Bratislava I (teraz petržalčanka) som 100% za zachovanie trhoviska na Žilinskej, veď keď zmizlo trhovisko na Centrálnom oproti novej tržnici, tak nám ostalo toto jediné normálne, chodím tam veľmi rada a hlavne moja mamička, ktorá neďaleko býva každý deň.Veď to už nie je možné čo sa deje s Bratislavou, každý meter štvorcový nám zastavajú sklenenými otrasnými budovami a každému je jedno čo zlikvidujú a ako to bude vyzerať.Veď už sme z každej strany obkolesní hypermarketmi a nevieme ani čo je to prechádzka v parku, ktoré pomaly v meste likvidujú.”

„Bratislavu si bez trhoviska na Žilinskej neviem ani predstaviť. Žijem tu od roku 1985 a stále rada chodievam nakupovať na Žilinskú, na trhovisko, či zeleninu, ovocie, kvety ako na sadenie, tak aj do vázy. Tiež bryndzu, tvaroh….Chodievam tam veľmi rada.”

„Do Bratislavy už chodím velmi málo, to mesto mi už dávno nepatrí, no trh na Žilinskej zohral dôležitú úlohu pri formovaní mojej osobnosti a preto som s Vami a držim palce.”

„Zilinska ma jednu z crt mesta kvoli ktorej si ludia mozu vytvorit vztah k mestu a mozu sa stavat jeho lokalpatrioti. Aspon u mna to tak funguje ako jednoho z cezpolnych… je to stretnutie mesta s vidiekom”

„Trhovisko Žilinská je spomienka na moje detstvo a nákupy s omamou.”

„Na trhovisko som chodila uz ako mala a teraz tam chodievam s mojimi detmi. Je velmi dolezite zachovanie tohto jedinecneho miesta, je jednym s poslednych, ktore ostali z povodnej Bratislavy!!”

„Uzasna vec, ze sa nasli ludia, ktorim na zachovani trhovisku Zilinska zalezi. Je nehorazne, ze kompetentne organy zabudaju na obcanov mesta Bratislavy. Ja uz mam dojem, ze sa drzia hesla: cim horsie pre obcana, tym lepsie pre nich. Aj touto formou sa chcu zvidetelnit.”

„Som za zachovanie trhoviska, na ktoré som chodil nielen odmalička, ale ktoré je taktiež jedným z posledných odkazov na “klasickú” Bratislavu. Myslím si, že na rozvoj mesta, ktorého som zástancom, je dosť voľných iných pozemkov či už v bližšom alebo vzdialenejšom okolí od centra zarastených burinou.”

„Trhovisko na Źilinskej patrí nášmu mestu.”

„V tomto meste som sa narodila a žijem tu takmer 70 rokov. Prvé veľké ničenie mesta začalo v mojich 17. rokoch, keď sa začalo búrať Podhradie, tzv. “Židovňa”, neskôr územie spojené s výstavbou Mosta SNP, kde padla za obeť aj neologická synagóga. Po 89.r. začala ďalšia !veľká spúšť! Bratislavy, kde namiesto obnovy a rekonštrukcie Starého mesta sa dokončilo veľké búranie Suchého mýta. Staré mesto sa vyľudnilo, kto si ešte pamätá na krčmu Fajku a nádherný strom divého gaštana na Suchom mýte, malebné obchodíky ako bola textilná galantéria “u Halmoša”, kde v súčasnosti je budova Slovenskej sporiteľne. Zmizli kaviarne viechy, ktoré fungovali ešte aj za éry socializmu a komunizmu, zmizli budovy a technické pamiatky priemyselnej Bratislavy ako Mlyn na Račianskom mýte, budovy továrni ako boli Kablovka, Gumonka, atď. Stavitelia starej Bratislavy Feiglerovci sa musia v hrobe obracať, čo sa tu deje. Nie je to len obraz Bratislavy, ale aj celého Slovenska. Je smutné, že za architektonickými pamiatkami chodíme do Rakúska, Talianska, Českej republiky, kde si vážia svoje kultúrne dedičstvo. Čo sa v SR dalo, sa rozpredalo, pokradlo, nič nie je sväté dnešným mocným. Nedovoľme, aby posledný kúsok oázy zmizol len preto, že sa im ešte stále máli a chcú ho zničiť do posledného miesta!! Koľko je v Bratislave nepredaných nových domov a bytov, kancelárií? Nestačí to???”

„Táto informácia je smutná,zvlášť keď na tomto mieste predával vlastné produkty môj dedo aj teta z Bernolákova.”

„Veľa rokov som bývala kúsok od trhoviska, ešte moja babka tam predávala asi pred 25-30 rokmi…škoda prísť o také krásne miesto, kde sa dá kúpiť domáca zeleninka, ovocie a kvety a nie tá umelo vypestovaná “krása” v marketoch… Jednoznačne som za zachovanie tohto trhu :-).”

„Na tento trh ale aj na tuto lokalitu ma viazu pekne spomienky z detstva, nakolko som sa narodil a detstvo prezil na Kopáčskej ulici. Tuto ulicu zburali, ked sa staval rozhlas. Trh by mal ostat v povodnom klasickom stave a nie ho zburat a postavit tam nejaku polyfunkcnu budovu s napismi: “Office for rent”, v každom okne.”

„Som rada, ze sa niekto angazuje za zachovanie trhoviska na Zilinskej. Presla som dost europskych miest a vsade je trh neodmyslitelnou sucastou mesta. Samozrejme by sa mal trh skulturnit. Stanky na Zilinskej su osarpane a zanedbane, roky sa neinvestuje nic do upravy ich vzhladu. Ale ludia, ktori tu predavaju su mili, ochotni, privetivi a stali navstevnici ich pokladaju uz za sucast svojho zivota. Budem rada nielen ja, ale mnohi dalsi, ked v tejto lokalite nenahradi trhovisko dalsia plexisklova skatula alebo podzemne garaze.”

„Pôvodné trhoviská sú tradičnou súčasťou akéhokoľvek mesta, pre starších ľudí sú niekedy jediným zdrojom sociálneho kontaktu a hlavne sú príjmom pre malých pestovateľov, a nám ich plody chutia.”

„Trhovisko na Žilinskej ulici je legendárne, hlavne starší ľudia sem chodia nakupovať suroviny na prípravu jedál, sadnúť na pivko…Nemusia tak cestovať do hypermarketov, a všetko majú pri dome, priľahlé obchody ponúkajú vysušené ovocie a zeleninu, bez možnosti väčšieho výberu, preto hlasujem za zachovanie trhoviska na Žilinskej ulici, a prajem mu len to najlepšie.”

„Na tento trh chodila ešte moja babka, teta tam stále chodí, tak verím, že ešte aj naše deti budú!”

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s